Fašiangy 2023

Galéria

Čo znamenajú FAŠIANGY?

Fašiangy predstavujú obdobie od Troch kráľov (šiesteho januára) do Popolcovej stredy.

Názov je odvodený z nemčiny. Označoval posledné dni pred pôstom, ktoré sú vyvrcholením prechodného obdobia medzi zimným a jarným cyklom.

Fašiangové obrady sú spojené s očakávaním zmeny - prírodnej, alebo aj spoločenskej - a svojským spôsobom dočasne rušia zavedené poriadky a normy. Pre fašiangy je typické imitovanie a parodovanie zavedených vzťahov v bežnom živote a bujaré veselie. Ženy v rozpore s niekdajším tradičným životným štýlom poriadali počas fašiangov roztopašné ženské zábavy, na ktorých nechýbal dostatok alkoholu, tance a divé vyskakovanie alebo sánkovanie, čo nebolo nič iné ako pokusy o mágiu a symbolické aktivity na zabezpečenie úrody a plodnosti.

Pochovávanie basy

Posledné tri dni fašiangov boli najveselšie a zábavy vyvrcholili v utorok poslednou muzikou pred Popolcovou stredou, keď sa pochovávala basa. Pri symbolickom pohrebe muži prestrojení za farára, organistu, kostolníka uskutočnili obrad, pri ktorom bolo veľa smiechu a zábavy. Tradičným jedlom tohto obdobia sú fánky, šišky, slaninka s klobáskou, huspenina.

Dĺžka podujatia: 120 minút
Rok výroby: 120
Dátum lokálnej premiéry: 21. február 2023
Dátum svetovej premiéry: 21. február 2023

MsKS Trebišov uvádza

Kliknutím na dátum alebo čas zobrazíte podrobnosti predstavenia
Utorok, 21. 2. o 16:00 Kúpiť
MSKS Trebišov
Názov: Fašiangy 2023
Cena: od 5,00 €
Miesto: MSKS Trebišov
M. R. Štefánika 862/204
075 01 Trebišov
Zobraziť na mape